четвер, 29 листопада 2018 р.

Їстівні та отруйні гриби. 2 клас


ПРИРОДОЗНАВСТВО
Тема. Їстівні та отруйні гриби.
Мета: поглибити знання учнів про їстівні та отруйні гриби рідного краю; ознайомити з будовою гриба, показати значення грибів у природі та для людей; розвивати спостережливість, мислення пізнавальний інтерес, пам'ять; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання піклуватися про власне здоров я.
Обладнання:наочність, картки, підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і завдань уроку
(Чується стукіт в двері. Вбігають Білка і Їжачок)
Білочка. Хто це тут про лісових мешканців розповідав, а про окреме царство організмів не пригадав?
Їжачок. Так-так! Забули, забули! А на планеті їх налічують близько 100 тис. видів!
Білочка. Не здогадалися, про що мова?
Білочка. Підказую. Я – тваринка всеїдна. Їм і шишки, і горішки, і бруньки, і личинок комах. За тиждень вага з’їденого мною може дорівнювати вазі мого тіла.
А їх я дуже полюбляю! І у свіжому, і в сушеному вигляді! Ще й запаси роблю, розвішуючи на гілках, розкладаючи на пеньках. Щоправда, я досить забудькувата, тому майже ніколи тих запасів не знаходжу!
Їжачок.Діти! Про що розповідає Білочка? Не здогадалися? Тоді відгадайте загадки:
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився,
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав.
Білочка.І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс — улюблений їх край.
А як звуться, відгадай!
(Відповіді учнів: «Гриби»)
Білочка.Молодці, здогадалися! Так, я справді дуже люблю гриби! Особливо підберезники й маслюки.
Їжачок. Про мене теж розповідають, що я запасаю на зиму гриби та яблука. Але то не правда! Взимку я сплю і запаси їжі мені не потрібні. А живлюсь я комахами, жабами, ящірками, дрібними гризунами, навіть гадюками. Яблучками ж та отруйними грибами я рятуюсь від шкідників-комах, які заводяться поміж моїх голочок і дуже кусаються. Тоді я знаходжу опалі яблука чи отруйні гриби й качаюсь по них. Допомагає!
Білочка. От як розвихвалявся! Не тобі одному гриби допомагають. Їх їдять олені, ними лікуються лосі й інші тваринки…
Учитель. І справді! Який же ліс без грибів? Сьогодні ми з вами будемо вчитися розрізняти їстівні й неїстівні гриби, аби ніколи не стати жертвою «тихого полювання», – так люди називають збір грибів.
ІІ. Основна частина
Білочка. Так-так! Ми назбирали для вас цілий кошик лісових грибочків. Назбирали самі, бо добре знаємо, що молодшим школярам збирати в лісі гриби категорично забороняється!
Їжачок. Ось цей кошик. Тільки ми збирали в лісі всі гриби, що потрапляли на очі. Які з них їстівні для людей, а які отруйні – не знаємо. Це вже вам потрібно самим розібратися. Ще й нас навчити!
Боровик. Я, гриб боровик,
Маскуватися звик.
Мусиш ліс обійти,
Щоб мене віднайти.
І смачнішого нема
Між грибами усіма.
Ми і в лісі, й на галяві,
Ніжка біла, верх смаглявий.
Печериця.По-нашому я печериця,
А по-французьки шампіньйон.
Хоч куцонога, білолиця,
Але витримую фасон.
Засмажте ви мене в сметані,
Й куди тому боровику!
Мене шукайте на світанні
У лісі, в полі і в садку.
Сироїжка.Я сироїжка, біла ніжка.
У різний колір чепурюсь.
Така тендітна, така ніжна,
У руки візьмеш я кришусь.
Лисички. Ми лисички, жовті личка,
Ростом зовсім невеличкі.
Не червиві, дуже чисті,
Не ховаємося в листі.
Хто на слід наш натрапляє
Повен кошик назбирає.
Ростемо ж не по одинці,
Нас шукайте у низинці.
Опеньки. Ми опеньки, ніжки тоненькі,
Шиї, мов ціпки, круглі голівки.
А як більші виростаєм
Парасольки розкриваєм.
Лий дощику, лий!
Нам ти не страшний.
І на пні, і коло пня
Нас великая рідня.
Простягай-но рученята-
Устигай лише збирати.
Маслюк. Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув…
Із задоволенням збирають
І на зиму закривають
А це – ПОГАНКА блідолиця 
Ще й препогана, як годиться. 
Вона вам, дітки, не подружка, 
Бо препогана з неї юшка. 
Підосичник. Я гриб грибів. Я підосичник,
Найбільший в лісі симпатичник.
До мене не ідуть біжать,
Покласти в кошики спішать.
А шапка в мене, глянь яка!
Як у гриба боровика.
Лише різницею тією,
Що верх червоний у моєї.
Мухомор. Я мухомор, я мухомор,
Червоний, наче помідор,
Кашкет цяцькований, розлогий,
А сам стрункий і довгоногий.
Серед урочища грибного
Не знайдеш красеня такого.
Та я отруйний, пам’ятай,
Мене побачиш, обминай.
 Бесіда
— Хто з вас разом з батьками збирав гриби в лісі?
— Як ви вважаєте, гриби — це жива чи нежива природа? (Жива)
           Чому? (Гриби з’являються (народжуються), ростуть, помирають...)
— Чи можна гриби віднести до рослин, вони ж ростуть на землі?
— Які частини рослин вам відомі? (Корінь, стебло, гілки, листя, плід)
— Що можна сказати про гриби? (У грибів немає листя, стебла, гілок.)
— У такому разі чи можна з упевненістю віднести гриби до світу рослин? (Ні)
— А до світу тварин? (Також ні)
— Так що ж це таке — гриби?
   Розповідь
Гриби не належать ні до рослин, ні до тварин. Це окрема група організмів.
Будова гриба
Розглянь на малюнку добре всім відомий бі­лий гриб. У нього коричнева шапка і біла ніжка. Це плодове тіло гриба, що виростає з грибниці. Грибниця схожа на білі розгалужені нитки. Це головна частина кожного гриба. Вона розташо­вана в ґрунті і живить гриб поживними речови­нами.
Із частинок грибниці виростають нові гриби, так вони розмножуються. Збираючи гриби, не виривай гриб з грибниці, щоб не пошкодити її. Гриб треба зрізати або обережно викрутити.

Гриби – це окраса наших лісів. Їх треба берегти. Живляться гриби відмерлими рослинами і тваринами. Вони  перетворюють відмерлі рештки рослин і тварин на поживні речовини, сприяють родючості ґрунту. Тому їх ще  називають санітарами лісу.
Гриби є кормом для тварин: білок, лосів, диких кабанів, їжачків, птахів.
З давніх часів лисички, білий гриб використовували як ліки. Їх сушили, дрібно різали і приймали для покращення здоров’я. А з цвілі виготовили перший антибіотик – пеніцилін

Робота з підручником. Отруйні гриби. С. 47
Важливо вміти відрізняти отруйні гриби від їстівних. Дуже отруйні – бліда поганка, мухо­мор, жовчний гриб, несправжні лисички й не­справжні опеньки.

Фізкультхвилинка
Зранку гноми в ліс пішли… (ходьба на місці)
По дорозі гриб знайшли… (Наклоняємося допереду, потім піднімаємося,при цьому руки тримаємо на талії)
А за ним то раз-два-три… (Наклоняємося вправо, вліво…)
Показалися ще три!… (Руки вперед і розводимо в сторони)
І поки гриби збирали… (Наклоняємося, і руками намагаємося достати до пальців ніг)
Гноми в школу непопали…(Руками беремося за щоки і качаємо головою вправо, вліво…)
Побігли, поспішили… (Біг на місці, або по кругу)
І гриби всі погубили…(Присідаємо)

Узагальнення й систематизація знань
Створення леп бука.
Розгадування кросворда.
Робота з таблицею.
- Молодці!
Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.
Назвіть їстівні гриби нашого краю.
Назвіть отруйні гриби нашого краю.