ПРИРОДОЗНАВСТВО
Тема. Їстівні та отруйні гриби.
Мета: поглибити
знання учнів про їстівні та отруйні гриби рідного краю; ознайомити з будовою
гриба, показати значення грибів у природі та для людей; розвивати
спостережливість, мислення пізнавальний інтерес, пам'ять; виховувати бережливе
ставлення до природи, бажання піклуватися про власне здоров я.
Обладнання:наочність, картки,
підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і завдань уроку
(Чується стукіт в двері. Вбігають Білка
і Їжачок)
Білочка. Хто це тут про
лісових мешканців розповідав, а про окреме
царство організмів не пригадав?
Їжачок. Так-так!
Забули, забули! А на планеті їх налічують
близько 100 тис. видів!
Білочка. Не здогадалися,
про що мова?
Білочка. Підказую. Я –
тваринка всеїдна. Їм і шишки, і горішки, і бруньки, і личинок комах. За тиждень
вага з’їденого мною може дорівнювати вазі мого тіла.
А їх я дуже
полюбляю! І у свіжому, і в сушеному вигляді! Ще й запаси роблю, розвішуючи на
гілках, розкладаючи на пеньках. Щоправда, я досить забудькувата, тому майже
ніколи тих запасів не знаходжу!
Їжачок.Діти! Про що
розповідає Білочка? Не здогадалися? Тоді відгадайте загадки:
В теплий дощик
народився,
Парасолькою
накрився,
Може б, з лісу
пострибав,
Якби другу ногу
мав.
Білочка.І великі, і малі
Повдягалися в
брилі,
І дощу ці
одноніжки
Не бояться ані
трішки.
Ліс — улюблений
їх край.
А як звуться,
відгадай!
(Відповіді учнів: «Гриби»)
Білочка.Молодці,
здогадалися! Так, я справді дуже люблю гриби! Особливо підберезники й маслюки.
Їжачок. Про мене теж розповідають, що я запасаю на зиму гриби та
яблука. Але то не правда! Взимку я сплю і запаси їжі мені не потрібні. А
живлюсь я комахами, жабами, ящірками, дрібними гризунами, навіть гадюками.
Яблучками ж та отруйними грибами я рятуюсь від шкідників-комах, які заводяться
поміж моїх голочок і дуже кусаються. Тоді я знаходжу опалі яблука чи отруйні
гриби й качаюсь по них. Допомагає!
Білочка. От як розвихвалявся! Не тобі одному гриби допомагають. Їх
їдять олені, ними лікуються лосі й інші тваринки…
Учитель. І справді! Який же ліс без грибів? Сьогодні ми з вами
будемо вчитися розрізняти їстівні й неїстівні гриби, аби ніколи не стати
жертвою «тихого полювання», – так люди називають збір грибів.
ІІ.
Основна частина
Білочка. Так-так! Ми назбирали для вас цілий кошик лісових
грибочків. Назбирали самі, бо добре знаємо, що молодшим школярам збирати в лісі
гриби категорично забороняється!
Їжачок. Ось цей кошик.
Тільки ми збирали в лісі всі гриби, що потрапляли на очі. Які з них їстівні для
людей, а які отруйні – не знаємо. Це вже вам потрібно самим розібратися. Ще й
нас навчити!
Боровик.
Я, гриб боровик,
Маскуватися
звик.
Мусиш ліс
обійти,
Щоб мене
віднайти.
І смачнішого
нема
Між грибами
усіма.
Ми і в лісі, й
на галяві,
Ніжка біла, верх
смаглявий.
Печериця.По-нашому
я – печериця,
А по-французьки – шампіньйон.
Хоч куцонога,
білолиця,
Але витримую
фасон.
Засмажте ви мене
в сметані,
Й куди тому
боровику!
Мене шукайте на
світанні
У лісі, в полі і
в садку.
Сироїжка.Я – сироїжка, біла ніжка.
У різний колір
чепурюсь.
Така тендітна,
така ніжна,
У руки візьмеш – я кришусь.
Лисички.
Ми лисички, жовті личка,
Ростом зовсім
невеличкі.
Не червиві, дуже
чисті,
Не ховаємося в
листі.
Хто на слід наш
натрапляє –
Повен кошик
назбирає.
Ростемо ж не по
одинці,
Нас шукайте у
низинці.
Опеньки.
Ми опеньки, ніжки тоненькі,
Шиї, мов ціпки,
круглі голівки.
А як більші
виростаєм –
Парасольки
розкриваєм.
Лий дощику, лий!
Нам ти не страшний.
І на пні, і коло
пня
Нас великая
рідня.
Простягай-но
рученята-
Устигай лише
збирати.
Маслюк. Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув…
Із задоволенням збирають
І на зиму закривають
А це – ПОГАНКА
блідолиця
Ще й препогана, як годиться.
Вона вам, дітки, не подружка,
Бо препогана з неї юшка.
Підосичник.
Я гриб грибів. Я – підосичник,
Найбільший в
лісі симпатичник.
До мене не ідуть
– біжать,
Покласти в
кошики спішать.
А шапка в мене,
глянь яка!
Як у гриба
боровика.
Лише різницею
тією,
Що верх червоний
у моєї.
Мухомор.
Я мухомор, я мухомор,
Червоний, наче
помідор,
Кашкет
цяцькований, розлогий,
А сам стрункий і
довгоногий.
Серед урочища
грибного
Не знайдеш
красеня такого.
Та я отруйний,
пам’ятай,
Мене побачиш, – обминай.
Бесіда
— Хто з вас разом з батьками збирав гриби в
лісі?
— Як ви вважаєте, гриби — це жива чи нежива
природа? (Жива)
—
Чому? (Гриби з’являються
(народжуються), ростуть, помирають...)
— Чи можна гриби віднести до рослин, вони ж
ростуть на землі?
— Які частини рослин вам відомі? (Корінь, стебло, гілки, листя, плід)
— Що можна сказати про гриби? (У грибів немає листя, стебла, гілок.)
— У такому разі чи можна з упевненістю
віднести гриби до світу рослин? (Ні)
— А до світу тварин? (Також ні)
— Так що ж це таке — гриби?
Розповідь
Гриби не належать ні до рослин, ні до тварин.
Це окрема група організмів.
Будова гриба
Розглянь на малюнку добре всім відомий білий гриб. У нього
коричнева шапка і біла ніжка. Це плодове тіло гриба, що виростає з грибниці.
Грибниця схожа на білі розгалужені нитки. Це головна частина кожного гриба.
Вона розташована в ґрунті і живить гриб поживними речовинами.
Із частинок грибниці виростають нові гриби, так вони
розмножуються. Збираючи гриби, не виривай гриб з грибниці, щоб не пошкодити її.
Гриб треба зрізати або обережно викрутити.
Гриби – це окраса наших
лісів. Їх треба берегти. Живляться гриби відмерлими рослинами і тваринами. Вони
перетворюють відмерлі рештки рослин і тварин на поживні речовини,
сприяють родючості ґрунту. Тому їх ще називають санітарами лісу.
Гриби є кормом для
тварин: білок, лосів, диких кабанів, їжачків, птахів.
З давніх часів лисички, білий гриб
використовували як ліки. Їх сушили, дрібно різали і приймали для покращення
здоров’я. А з цвілі виготовили перший антибіотик – пеніцилін
Робота з підручником. Отруйні гриби. С. 47
Важливо вміти відрізняти отруйні гриби від
їстівних. Дуже отруйні – бліда поганка, мухомор,
жовчний гриб, несправжні лисички й несправжні опеньки.
Фізкультхвилинка
Зранку гноми в ліс пішли…
(ходьба на місці)
По дорозі гриб знайшли… (Наклоняємося допереду, потім піднімаємося,при цьому руки тримаємо на талії)
А за ним то раз-два-три… (Наклоняємося вправо, вліво…)
Показалися ще три!… (Руки вперед і розводимо в сторони)
І поки гриби збирали… (Наклоняємося, і руками намагаємося достати до пальців ніг)
Гноми в школу непопали…(Руками беремося за щоки і качаємо головою вправо, вліво…)
Побігли, поспішили… (Біг на місці, або по кругу)
І гриби всі погубили…(Присідаємо)
По дорозі гриб знайшли… (Наклоняємося допереду, потім піднімаємося,при цьому руки тримаємо на талії)
А за ним то раз-два-три… (Наклоняємося вправо, вліво…)
Показалися ще три!… (Руки вперед і розводимо в сторони)
І поки гриби збирали… (Наклоняємося, і руками намагаємося достати до пальців ніг)
Гноми в школу непопали…(Руками беремося за щоки і качаємо головою вправо, вліво…)
Побігли, поспішили… (Біг на місці, або по кругу)
І гриби всі погубили…(Присідаємо)
Узагальнення
й систематизація знань
Створення
леп бука.
Розгадування
кросворда.
Робота
з таблицею.
- Молодці!
Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.
–Назвіть їстівні
гриби нашого краю.
– Назвіть отруйні
гриби нашого краю.
Немає коментарів:
Дописати коментар